Ogłoszenia parafialne
V niedziela Wielkiego Postu
17 marca 2024 r.

Autor ks. proboszcz 17.03.2024 r.

 1. W Wielkim Poście rozważamy Mękę Pańską – w piątek 22 marca zapraszamy na Miejska Drogę Krzyżowa, która rozpocznie się o godz. 17.00 w kościele św. Wojciecha, zakończenie w Sanktuarium św. Pierwszych Męczenników Polski.
 2. W naszym kościele będzie droga krzyżowa o godz. 18.00 (nie będzie drogi krzyżowej o godz. 17.15).
 3. Na Gorzkie Żale zapraszamy w niedzielę o godz. 17.00.
 4. Od 16 marca zapraszamy na modlitwę nowenną w intencji naszej Ojczyzny.
 5. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w V Niedzielę Wielkopostna 17 marca. Naukom przewodniczyć będzie ks. Marcin Kliszcz, Kustosz Sanktuarium MB Rokitniańskiej. Ks. Rekolekcjonistę polecamy modlitwom naszych parafian. W kościele wyłożone są zaproszenia do udziału w rekolekcjach.
 6. W poniedziałek o godz. 19.30 ks. Krzysztof zaprasza na spotkanie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania – wejście do sali od strony parku.
 7. W przyszłą niedzielę obchodzimy w liturgii Kościoła Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Podczas Mszy św. świecimy palmy. Przed Msza o godz. 12.00 zgromadzimy się przed domem parafialnym, gdzie będzie poświecenie palm, a następnie w procesji uroczyście wejdziemy do kościoła.
 8. Nauki przed chrztem będą 20 i 27 marca o godz. 19.15 w kancelarii parafialnej.
 9. W środę o godz. 16.30 zapraszamy na spotkanie scholi parafialnej – wejście do sali od strony parku.
 10. Spotkania Odnowy w Duchu Świętym we czwartki od godz. 17.00 – wejście do sali od strony parku.
 11. Dzieci i młodzież ze świetlicy „Młodzi z Arki Przyszłości” będą sprzedawały palmy wielkanocne. Zebrane fundusze przeznaczone będą na potrzeby świetlicy.
 12. Do nabycia są paschaliki „Caritas” – ofiara 20 zł.
 13. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 14. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Niedzieli i Gościa Niedzielnego.

Tel. kom. 533 923 532

Nr Konta 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!