Ogłoszenia parafialne
V Niedziela Wielkanocna
29 kwietnia 2018 r.

Autor ks. proboszcz 29.04.2018 r.

 1. W czwartek 3 maja obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godz. 9.00, 10,30, 12.00 i 18.00.
 2. O godz. 6.00 rano wyruszy piesza pielgrzymka do Rokitna.
 3. Od wtorku zapraszamy na nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 17.30. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w niedzielę, środę i piątek.
 4. W przyszłą niedzielę 6 maja będziemy gościli ks. Misjonarza Romana Rusinka, pallotyna od 1995 roku pracującego w z Rwandzie: możemy wesprzeć ofiarą dzieła misyjne Kościoła.
 5. Spotkania grup parafialnych - bez spotkań.
 6. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek po Mszach św. o godz. 9.00 i 18.30 modlitwa litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 7. W sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 adoracja wynagradzająca.
 8. Ks. Tomasz odwiedzi swoich chorych w sobotę od godz. 8.00, ks. Damian odwiedzi swoich chorych w środę 9 maja od godz. 8.00 -prosimy o powiadomieniu chorych o tej zmianie.
 9. W przyszłą niedzielę o godz. 17. 30 zmiana tajemnic różańcowych.
 10. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone na renowację terenu wokół kościoła.
 11. W przyszłą niedzielę spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych po Mszy św. o godz. 12.00.
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”, Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci oraz „Misyjnych Dróg”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!