Ogłoszenia parafialne
Niedziela Palmowa
2 kwietnia 2023 r.

Autor ks. proboszcz 02.04.2023 r.

 1. Zapraszamy do udziału w liturgii Wielkiego Tygodnia:
  1. WIELKI CZWARTEK:
   • godz. 18.30 liturgia eucharystyczna, przeniesienie Najświętszego. Sakramentu do ciemnicy,
   • adoracja do godz. 22.00.
  2. WIELKI PIĄTEK:
   • godz. 9.00 wznowienie adoracji Najświętszego Sakramentu,
   • godz, 15.00 droga krzyżowa,
   • godz. 18.30 liturgia męki i śmierci Pańskiej, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu,
   • adoracja do godz. 22.00.
   • przypominamy o zachowaniu postu ścisłego!
  3. WIELKA SOBOTA:
   • wznowienie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 9.00,
   • święcenie pokarmów od godz. 12.00 do 16.00 – co godzinę,
   • święcenie pokarmów w Skokach o godz. 14.45, w Kuźniku o godz. 15.00,
   • godz. 20.00 liturgia Wigilii Paschalnej – prosimy o zabranie świec.
  4. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:
   • Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00 wraz z procesją wokół kościoła,
   • pozostałe Msze św. o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.
  5. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY:
   • Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.
 2. W Wielki Piątek w Sanktuarium Świętych Pierwszych Męczenników Polski od godz. 21.00 do 24.00 będzie okazja do spowiedzi św. w ramach nocy konfesjonałów.
 3. Dziś podczas Gorzkich Żali o godz. 17.00 zmiana tajemnic różańcowych.
 4. Dziś dzieci i młodzież ze świetlicy „Młodzi z Arki Przyszłości” sprzedają palmy wielkanocne.
 5. W kościele został zamontowany nowy obraz autorstwa Pana Romana Kasprowicza pt „Chrzest Polski”. Serdecznie dziękuję Panu Romanowi za to kolejne piękne dzieło, upiększające naszą świątynię.
 6. Do nabycia są paschaliki na wielkanocny stół – ofiara za świeczkę 20 zł.
 7. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego, specjalnego numeru Gościa Niedzielnego poświęconego znakom Męki Boga (cena 14 zł).

Tel. kom. 533 923 532

Nr Konta 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!