Niesamowite odkrycie!

Tekst zaczerpnięty ze strony Lubuskiego Konserwatora Zabytków, autorstwa p. Ryszarda Żankowskiego

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Najstarsze przedwojenne fotografie dokumentują występowanie w prezbiterium innej, ciekawej malarskiej dekoracji w postaci wici roślinnej na sklepieniu i figur czterech ewangelistów pod ażurowymi delikatnymi roślinnymi baldachimami na ścianie wschodniej. Te dobrze prezentujące się na zdjęciach malowidła powstały zapewne w 2 poł. XIX wieku, już po gruntownej regotyzacji kościoła. Po II wojnie światowej powstała nowa polichromia ścienna w pobielonym prezbiterium, przedstawiająca szczególnie czczonych w Międzyrzeczu Pięciu Braci Męczenników i innych świętych.

Prace konserwatorskie - kolejny etap

Tekst zaczerpnięty ze strony Lubuskiego Konserwatora Zabytków, autorstwa p. Błażeja Skazińskiego

Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy manierystycznych malowidłach w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Prace dotyczyły sklepienia wschodniego przęsła prezbiterium i polegały na konsolidacji warstw polichromii, podklejeniu i zabezpieczeniu odparzonej powierzchni, założeniu kitów w miejscach ubytków, a także na punktowaniu, wykonaniu niezbędnych retuszów oraz scaleniu polichromii. Na sklepieniu znajdują się iluzjonistycznie przedstawione żebra sklepienne, zworniki złożone z fantazyjnie ukształtowanych form roślinnych oraz motyw winnej latorośli. Dotychczasowe prace objęły trzecią część zespołu malowideł i w przypadku pozyskania kolejnych środków finansowych, zakłada się ich kontynuację w przyszłym roku.

Konserwacja malowideł - etap kolejny

Tekst zaczerpnięty ze strony Lubuskiego Konserwatora Zabytków

W Międzyrzeczu zakończono kolejny etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy renesansowych malowidłach w prezbiterium kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela. W bieżącym roku pracom poddane zostały malowidła oraz wyprawy tynkarskie na północnej ścianie pierwszego przęsła. W ramach prac dokonano konsolidacji warstw polichromii, podklejenia i zabezpieczenia odparzonej powierzchni, założenia kitów w miejscach ubytków, a także punktowania, wykonania retuszów oraz scalenia polichromii. Dotychczasowe prace objęły niemal połowę zespołu malowideł i w przypadku pozyskania kolejnych środków finansowych, zakłada się ich kontynuację w przyszłym roku.

Malowidła znajdujące się w ramach prezbiterium międzyrzeckiego kościoła farnego powstały przypuszczalnie w 1545 roku z fundacji starosty Wawrzyńca Myszkowskiego. Na północnej ścianie pierwszego przęsła prezbiterium odsłonięto i utrwalono szereg scen figuralnych, w tym w szczególności Wywyższenie miedzianego węża, Wręczenie tablic z przykazaniami, Grzech pierworodny oraz Męczeństwo św. Sebastiana. Do wyjątkowych należy zwłaszcza scena Grzechu pierworodnego. Wokół pnia drzewa opleciony jest wąż, a po lewej stronie ukazane zostały nagie postacie Adama i Ewy. Kobieta o długich blond włosach, opadających wzdłuż ramion, niejako przymusza siedzącego mężczyznę, trzymając go w żelaznym uścisku za szyję, do przyjęcia zakazanego owocu.

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!