Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ogłoszenia parafialne

Autor ks. proboszcz 10.03.2024 r.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami parafialnymi.

Więcej...

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 18.02.2024 r.

Dowiedz się więcej...

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 11.09.2023 r.

Pełnych pokoju Świąt Wielkiej Nocy!

Autor ks. proboszcz 09.04.2023 r.

Obdarowiani Jezusową łaską zbawienia oraz umocnieni wiarą Apostołów niech mamy siły i zapał, aby świadczyć o radości poranka Zmartwychwstania. Pięknego świętowania tajemnicy Wielkanocnej z serca życzymy parafianom i gościom. Tło plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 26.03.2023 r.

Dowiedz się więcej...

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Autor ks. proboszcz 25.12.2022 r.

Czas Bożego przyjścia na świat to szczególny okres radości i błogosławieństwa. Świąteczny nastrój, który pozwala nam duchowo przeżyć ponowne narodzenie Pana, to dobra okazja do refleksji i spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. W tym błogosławionym czasie, gdy Bóg przychodzi do nas, życzymy Drogim Parafianom i Gościom, aby radość ducha i Boże łaski towarzyszyły nam przez wszystkie dni. Tło plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 04.09.2022 r.

Pełnych pokoju Świąt Wielkiej Nocy!

Autor ks. proboszcz 17.04.2022 r.

Kierując wielkanocne życzenia w czasie, gdy wokół tyle niepokoju, wyrażamy pragnienie, aby nasz Pan zakrólował tam, gdzie panuje nienawiść, przemoc i śmierć. Niech Jezusowe „Pokój wam”przywraca światu wiarę, nadzieję i milość. Chrystusowego pokoju w przeżywaniu Wielkanocy z serca życzymy. Tło plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 28.03.2021 r.

Dowiedz się więcej...

Jubileusz 50-lecia
Diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Autor ks. proboszcz 19.03.2022 r.

Jubileusz 50-lecia Diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Autor ks. proboszcz 25.12.2021 r.

Dzisiaj zstąpił do nas z nieba pokój prawdziwy; dziś cały świat napełniony został niebiańską słodyczą. Dziś zajaśniał dzień nowego odkupienia, przygotowany od wieków, dzień wiecznego szczęścia. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia z serca życzymy naszym Parafianom i miłym Gościom. Tło plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 11.12.2021 r.

Dowiedz się więcej...

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 13.09.2021 r.

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 08.03.2021 r.

Dowiedz się więcej...

Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2020

Autor ks. proboszcz 16.02.2021 r.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym Sprawozdaniem duszpasterskim za rok 2020.

Więcej...

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 23.09.2018 r.

Dyspensa od zachowania
czwartego Przykazania Kościelnego

Autor Biskup Tadeusz Lityński 27.04.2020 r.

Na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolikom przebywającym w dniu 1 maja 2020 r. (św. Józefa Rzemieślnika - patrona ludzi pracy) na jej terytorium, udzielam dyspensy od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Zachęcam jednocześnie do podjęcia innych form pokuty, zwłaszcza uczynków miłości i pobożności.

Wszystkim udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa

Więcej...

Numer konta parafii
p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Autor ks. proboszcz 12.04.2020 r.

PEKAO SA. 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

Drodzy Parafianie!!!

Autor ks. proboszcz 28.03.2020 r.

Ze względu na panującą epidemię, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wszelkich przepisów i środków ostrożności, by jak najbardziej zniwelować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Stąd zgodnie za zaleceniami, podczas liturgii może uczestniczyć 5 osób. Prosimy aby do świątyni przychodziły przede wszystkim te osoby, w intencjach których sprawowana jest dana Msza Święta. Wszystkim, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii ze względu na panujące wymogi, zostanie udzielona Komunia Święta przy wejściu do zakrystii.

Prosimy też, aby nie odkładać spowiedzi świętej na ostatni moment. Dlatego już teraz zapraszamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź odbywać się będzie codziennie o godz. 19.00 po zakończonej Mszy Świętej po wcześniejszym opuszczeniu świątyni przez uczestników liturgii. Nabożeństwo Gorzkich Żali oraz Drogi Krzyżowej, zgodnie z dekretem ks. Biskupa Diecezjalnego, zostają odwołane.

List otwarty do wspólnot Żywego Różańca i Apostolatu "Margaretka" oraz wszystkich, którym jest bliska modlitwa różańcowa

Autor ks. proboszcz 05.04.2020 r.

Drodzy w Panu, Siostry i Bracia,

w ten czas próby dla całego świata i Kościoła zwracam się do Was z wyrazami serdecznej pamięci i słowami otuchy czerpanymi z Ewangelii.

Mamy w pamięci niezwykłe chwile niedawnej modlitwy Ojca Świętego Franciszka, gdy udzielał błogosławieństwa „Urbi et Orbi” - „Miastu i Światu”. Samotnie, a zarazem w łączności z milionami ludzi na całym świecie, Papież modlił się o ustanie pandemii koronawirusa przed Najświętszym Sakramentem, ale także przed krzyżem z kościoła św. Marcelego i ikoną Najświętszej Maryi Panny Ocalenia Ludu Rzymskiego. Przed tymi wizerunkami rzymianie modlili się w minionych wiekach o ustanie epidemii i zostali wysłuchani. Teraz prosimy o to i my, w jedności z Ojcem Świętym. Papież Franciszek tego wieczoru zwiastował nam też dobrą nowinę o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i nam towarzyszy, tak jak swym uczniom, gdy zmagali się z szalejącą na jeziorze burzą. Jezus wtedy objawił swą moc, uciszając żywioł i utwierdził wiarę zalęknionych Apostołów. Stąd niech rodzi się i nasza ufność w obliczu trudności i zagrożenia, niech rodzi się też nasza gotowość do wytrwałej modlitwy i troski o siebie nawzajem.

Więcej...

Niedziela Zmartwychwstania w rodzinie

Autor ks. proboszcz 01.04.2020 r.

Niedziela Zmartwychwstania

Śniadanie wielkanocne w rodzinie

Tegoroczne śniadanie wielkanocne, spożywane w czasie epidemii, będzie miało wyjątkowy charakter. Zachęcamy, aby w rodzinach wykorzystać ten czas do odprawienia krótkiej liturgii domowej. Tradycyjną święconkę stanowić będą pokarmy pobłogosławione przez prowadzącego modlitwę.

Stół powinien być nakryty białym obrusem i – jeśli to możliwe – udekorowany zielonymi pędami zbóż, bukszpanem czy gałązkami wierzby. Główne miejsce na stole zajmują zapalona świeca przypominająca paschał, oznaczający Chrystusa Zmartwychwstałego, oraz koszyk z symbolicznymi pokarmami przypominającymi ucztę paschalną (malowane jajka, chleb, sól, chrzan, wędlina) i figurka wielkanocnego baranka.

Więcej...

Dekret Penitencjarii Apostolskiej
odnośnie przyznania specjalnych odpustów
dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, 20.03.2020 r.

Autor ks. proboszcz 01.04.2020 r.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Więcej...

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!