Ogłoszenia parafialne
IV niedziela Wielkiego Postu
26 marca 2023 r.

Autor ks. proboszcz 26.03.2023 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Naukom przewodniczy ks. Michał Płończak wikariusz z parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Módlmy się o jak najlepsze owoce czasu rekolekcyjnego dla naszej wspólnoty. Na stolikach są wyłożone foldery z programem rekolekcji. Od poniedziałku do środy Msze św. o godz. 9.00, 17.00 i 18.30, spowiedź w środę od godz. 8.30 i 16.30.
 2. Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17.00.
 3. Zapraszamy na Miejską Drogę Krzyżową, która będzie w piątek 31 marca. Początek w Sanktuarium Św. Pierwszych Męczenników Polski o godz. 17.00, zakończenie w kościele św. Wojciecha. Podczas nabożeństwa będą rozważane teksty św. Jana Pawła II. W naszym kościele nie będzie w tym dniu Drogi Krzyżowej.
 4. Przyszłą niedzielę w liturgii Kościoła obchodzimy jako Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. O godz. 10.30 zgromadzimy się przed domem parafialnym, gdzie będzie poświęcenie palm i procesjonalnie wejdziemy do kościoła.
 5. W najbliższy wtorek nie będzie spotkania grupy biblijnej.
 6. W czwartek spotkanie Odnowy w Duchu Świętym o godz. 17.00 – wejście do salki i od strony parku.
 7. W sobotę 1 kwietnia odwiedziny chorych w domach. Prosimy zgłaszać dodatkowych chorych, którzy chcieliby skorzystać z sakramentów św. przed Wielkanocą.
 8. Dziś dzieci i młodzież ze świetlicy „Młodzi Arki Przyszłości” sprzedają kartki i ozdoby świąteczne. Dochód będzie przeznaczony na działalność świetlicy.
 9. 2 kwietnia w Niedzielę Palmową młodzież i dzieci będą sprzedawały palmy wielkanocne.
 10. Do nabycia są paschaliki na wielkanocny stół – ofiara za świeczkę 20 zł.
 11. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego, specjalnego numeru Gościa Niedzielnego poświęconego znakom Męki Boga (cena 14 zł) oraz Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci.

Tel. kom. 533 923 532

Nr Konta 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!