Schola

Autor Teresa Flisikowska 31.08.2013 r.

ŚPIEWAJCIE I GRAJCIE PANU Z RADOŚCIĄ

Schola dziecięca zaprasza wszystkie chętne dzieci w każdą sobotę o godzinie 11.00 do salki (wejście od strony parku) na próbę śpiewu, którym będziemy upiększali Mszę Świętą niedzielną o godzinie 12.00.

Od września 2014 r. nastąpiła zmiana w kadrze scholii. Opiekę duszpasterską nad nią objął Ks. Damian Drop, a osobami prowadzącymi zostali: p. Joanna Nowak, p. Marcin Nowak, p. Tobiasz Żyła.

Zabierz ze sobą dobre chęci, śpiewnik, uprzedzam, że czas wypełniony będzie śpiewem, zabawą, tańcem, dlatego trzeba zabrać ze sobą radość - obowiązkowo.

Schola przy parafii św. Jana Chrzciciela rozpoczęła swą działalność w lutym 2012 roku z inicjatywy przebywającego na praktyce kleryka Damiana Dropa.

Na pierwsze ogłoszone spotkanie organizacyjne przyszło kilkoro dzieci, ale z biegiem czasu schola rozrastała się i obecnie liczy około 25 Osób. Skład ciągle się zmienia, jedne dzieci przychodzą inne odchodzą. Jednak jest grupa, która od początku służy śpiewem i akompaniamentem muzycznym (gitara, flet poprzeczny, akordeon) wykazując w ten sposób wiele samodyscypliny i wytrwałości, poświęcając swój wolny czas na naukę śpiewania piosenek religijnych i uczestnictwa we Mszy Świętej.

Dzieci są w różnym wieku od 7 do 15 lat, co nie przeszkadza im w utrzymaniu dobrych kontaktów między sobą.

Spotkania scholi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 11.00 w Sali parafialnej. Tam przygotowujemy pieśni i oprawę liturgiczną na niedzielną eucharystię o godzinie 12.00.

Na spotkaniach zawsze panuje swobodna i wesoła atmosfera. Wszyscy są wobec siebie przyjaźni i życzliwi, i mimo różnicy wiekowej, nikt nie czuje się źle.

Schola nie tylko uczy śpiewu i gry na instrumentach, ale przede wszystkim pomaga dzieciom odnaleźć swoje miejsce w życiu, dostrzec rzeczy ważne i pogłębić sens życia Bogiem.

Poprzez śpiew dwa razy się modlimy, bardziej miłujemy Boga i nie wstydzimy się tego wyznawać. Słowa piosenek pozwalają swobodnie i naturalnie wyrazić swą miłość i przynależność do Bożej rodziny.

Zapraszamy Wszystkie Chętne Dzieci Do Naszego Grona!

Czekamy na Was!

Ks.Damian Drop, Joanna Nowak, Marcin Nowak, Tobiasz Żyła

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!