Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
15 maja 2018 r.

Autor ks. proboszcz 15.05.2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę w liturgii Kościoła obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspólnoty z Międzyrzecza zapraszają na Wigilię Zesłania Ducha Świętego 19 maja w naszym kościele. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00, a zakończy Mszą św. o godz. 24.00.
 2. Po 13 maja dzieci pierwszokomunijne będą uczestniczyły w Mszach świętych Białego Tygodnia o godz. 17:00 oraz w tym czasie udadzą się także do Rokitna.
 3. Zapraszamy na nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 18.00 w niedzielę o godz. 17.30. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w niedzielę, środę i piątek.
 4. W dzisiejszą niedzielę zapraszamy na pierwszą w tym roku procesję fatimską, którą rozpoczniemy o godzinie 17.00 w kościele św. Wojciecha, a zakończymy Mszą św. o godzinie 18.00 w naszym kościele oraz Apelem Jasnogórskim bezpośrednio po Mszy św.
 5. Spotkania grup parafialnych:
 6. w poniedziałek po Mszy św. wieczornej Odnowa w Duchu Świętym,
 7. we wtorek o godz. 19.30 spotkanie Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,
 8. w sobotę próba zespołu dziecięcego o godz. 10:00,
 9. oaza dziecięca i młodzieżowa wg własnego programu.
 10. Nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych będą w maju 16 i 23 o godz. 19.00 – wejście do sali od strony parku.
 11. Ofiary składane na tacę przeznaczone na renowację terenu wokół kościoła wyniosły 4.125 zł. Za wszelkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać!”.
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!