Ogłoszenia parafialne
III niedziela Wielkiego Postu
3 marca 2024 r.

Autor ks. proboszcz 03.03.2024 r.

 1. W Wielkim Poście rozważamy Mękę Pańska – w piątek zapraszamy na drogę krzyżową dla dzieci i młodzieży o godz. 17.15, dla dorosłych o godz. 18.00.
 2. Na Gorzkie Żale zapraszamy w niedzielę o godz. 17.00.
 3. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy na nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych o godz. 18.00.
 4. Kurs przedmałżeński rozpocznie się 10 marca o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha.
 5. Zmiana tajemnic różańcowych w niedzielę podczas Gorzkich Żali.
 6. W przyszłą niedzielę 10 marca podczas Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii.
 7. Ks. Krzysztof zaprasza młodzież przygotowującą się do bierzmowania w poniedziałek 4 marca o godz. 19.15 (wejście do salki od strony parku).
 8. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w V Niedzielę Wielkopostna 17 marca.
 9. W dzisiejszą niedzielę dzieci i młodzież ze świetlicy „Młodzi z Arki Przyszłości:” będą sprzedawały kartki i ozdoby wielkanocne. Zebrane fundusze będą przeznaczone na paczki dla wychowanków i na działalność świetlicy.
 10. W dniach 8 i 9 marca wolontariusze ze świetlicy „Młodzi z Arki Przyszłości” będą zbierali żywność w LIDLU w piątek od godz. 15.00 do 19.00 i w sobotę od godz. 9.00 do 18.00. Żywność przeznaczona będzie na paczki dla parafian w trudnej sytuacji życiowej.
 11. Spotkania Odnowy w Duchu Świętym we czwartki od godz. 17.00 – wejście do Sali od strony parku.
 12. Do nabycia są paschaliki „Caritas” –ofiara 20 zł.
 13. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 14. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Niedzieli i Gościa Niedzielnego oraz Misyjnych Dróg.

Tel. kom. 533 923 532

Nr Konta 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!