Ogłoszenia parafialne
niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
9 kwietnia 2023 r.

Autor ks. proboszcz 09.04.2023 r.

  1. Obdarowani Jezusową łaską zbawienia oraz umocnieni wiarą Apostołów niech mamy siły i zapał, aby świadczyć o radości poranka Zmartwychwstania. Pięknego świętowania tajemnicy Wielkanocnej z serca życzymy parafianom i gościom.
  2. Składam serdeczne podziękowania za przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego ks .Łukaszowi, służbie liturgicznej, scholi i Panu Sylwestrowi. Z serca dziękuję za dekoracje w kościele siostrze zakrystiance Teresie, Pani katechetce Teresie Flisikowskiej Państwu Paulinie i Jakubowi Gackim, Państwu Bożkom, Panu Adamowi Liskowi.
  3. Dziękuję za ufundowanie dwóch ornatów na Wielkanoc Państwu Gackim i Bożkom.
  4. W kościele został zamontowany nowy obraz autorstwa Pana Romana Kasprowicza pt „Chrzest Polski”. Serdecznie dziękuję Panu Romanowi za to kolejne piękne dzieło, upiększające naszą świątynię.
  5. Przyszła niedziela kończy oktawę Zmartwychwstania Pańskiego i jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego; jest to także święto patronalne „Caritas”. Będzie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby „Caritas” diecezjalnej.
  6. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta od 13. roku życia na spotkanie modlitewno-rekraacyjne przed świętem Miłosierdzia Bożego, które będzie w sobotę 15 kwietnia w domu sióstr. Szczegóły na plakacie.
  7. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają młodzież żeńską od 18. roku życia na dni pustyni – rekolekcje w ciszy, które będą w dniach 21-22 kwietnia w Poznaniu. Szczegóły na plakacie.
  8. W dniach od 2-8 lipca parafia w Bobowicku organizuje pielgrzymkę do Warszawy i okolic. Informacje na plakacie w kruchcie. Natomiast w dniach 17-25 października pielgrzymkę do Ziemi Świętej organizuje parafia św. Wojciecha – więcej informacji na plakatach.
  9. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego.

Tel. kom. 533 923 532

Nr Konta 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!