Świetlica socjoterapeutyczna „Ciepły Kącik u Jezusa”

Autor Marta Pokolenko, Ewa Jasiówka, Barbara Butkiewicz, Iwona Kryśkiewicz 28.04.2013 r.

Pączątki

Świetlica socjoterapeutyczna „Ciepły Kącik u Jezusa” przy parafii św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu istnieje od 05.01.2000 roku. Założyły ją panie Jola Maćkowiak i Ala Sobolewska we współpracy z ks. proboszczem Markiem Walczakiem. Przy tej placówce powstała pierwsza w naszym mieście grupa Al-Ateen. W świetlicy spotykamy się od godziny 14.00, codziennie poniedziałku do piątku. Najpierw odrabiamy tu lekcje, pomagając sobie nawzajem. W razie potrzeby korzystamy z rady i pomocy naszych pań opiekunek. Po odrobieniu lekcji uczestniczymy w różnych zajęciach, grach i zabawach, rysujemy plakaty, śpiewamy piosenki albo przygotowujemy przedstawienia teatrzyku. Miłym akcentem dnia jest poczęstunek, który otrzymujemy za sprawą sponsorów i zaprzyjaźnionych osób z parafii. W pracy świetlicowej udzielają się niektórzy z naszych rodziców, według swoich talentów i możliwości. W krótkiej historii naszej placówki sporo się wydarzyło. Urosła tu grupka młodzieży i w styczniu 2003 r. wyodrębniła się świetlica „Młodzi z Arki Przyszłości”. Obie świetlice ściśle ze sobą współpracują.

Oto kilka ważniejszych zdarzeń z naszej działalności:

  • W dniach 30 i 31 maja 2003 r. świętowaliśmy z okazji zbliżającego się Millenium Pierwszych Męczenników Polski i 1000-lecia grodu Międzyrzecza. Na stadionie i na ulicach miasta mieliśmy festyn pod hasłem „Podarujmy dzieciom uśmiech”. Składał się on z wielu interesujących imprez, koncertów, konkursów i pokazów. W niektórych konkurencjach i przedstawieniach wystąpiły reprezentacje naszej świetlicy. Ponadto razem z harcerzami i młodzieżą z „Arki Przyszłości” zabezpieczaliśmy festyn pod względem porządkowym.
  • Lato 2003 r. spędziliśmy na półkoloniach zorganizowanych na bazie świetlicy. Udało się nam wyjechać na piknik do Pszczewa, gdzie do swojego ośrodka nad jeziorem zaprosił nas pan Roman Strzelczyk.
  • W sierpniu niektórzy z nas byli na koloniach letnich w Łagowie. Jest to miasto na naszej Ziemi Lubuskiej położone pomiędzy pięknymi jeziorami. 19 października 2003 r. wzięliśmy udział w koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. W sali kina „Świt” jako jeden z zespołów zaprezentowaliśmy swój program.
  • 1 grudnia 2003 r. byliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury na koncercie pani Majki Jeżowskiej. Koncert bardzo nam się podobał, tym bardziej, że dzieci na widowni zachęcane przez piosenkarkę żywo w nim uczestniczyły. Wszyscy śpiewaliśmy jej piosenki. Po koncercie otrzymaliśmy od niej fotografie i autografy, a nawet zrobiliśmy sobie z panią Majką wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dziękując, zachowujemy wdzięczną pamięć i nadzieję na Pani następne koncerty w naszym mieście. W okresie Bożego Narodzenia na spotkaniu opłatkowym przy choince zwykle wystawiamy jasełka i dajemy przedstawienia dla najmłodszych dzieci. My także otrzymujemy wtedy paczki i upominki.
  • Podczas ferii zimowych 2004 r. pojechaliśmy do Gorzowa Wlkp. na pływalnię „Słowianka”. Tam najbardziej podobały się nam zjeżdżalnie wodne. W karnawale bawiliśmy się na zabawach i dyskotekach w naszej świetlicy.
  • 12 lutego zmierzyliśmy się ze sobą w I Turnieju Tenisa Stołowego Świetlicy „Ciepły Kącik u Jezusa”, zorganizowanym przez pana Romana Strzelczyka. Przed Wielkanocą sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i pomagaliśmy w rozprowadzaniu „chlebków miłości”.
  • 3 maja 2004, jak co roku, uczestniczyliśmy w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Mszę Świętą odprawił tam wówczas ks. bp Edward Dajczak.
  • W Dniu Dziecka 1 czerwca 2004 r. przeżywaliśmy znowu w Rokitnie radosne chwile. Najpierw była msza święta, a następnie przegląd świetlic i zespołów z terenu naszej diecezji. Pogoda dopisała. Po występach w muszli koncertowej mogliśmy się posilić kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Nie zabrakło słodyczy i napojów.
  • 9 czerwca wzięliśmy udział w otwarciu wystawy fotograficznej w hallu kina „Świt”. Na wystawie wśród wielu interesujących zdjęć różnych autorów znalazły się także zdjęcia wykonane przez dzieci z naszej świetlicy. Wystawa była czynna do końca czerwca.

Wakacje część z nas spędzi na koloniach letnich w Długiem koło Strzelc Krajeńskich, ale nie każdego stać na pokrycie kosztów, nawet częściowe. Ponadto poszukujemy przewoźnika, który zechce okazyjnie, niedrogo współpracować z nami w sprawie wyjazdów na letnie wycieczki po bliższej i dalszej okolicy.

Każda forma pomocy jest mile widziana. Można jej udzielić bezpośrednio, lub za pośrednictwem Caritas, która nam patronuje i systematycznie wspiera:

Parafialny Zespół Caritas, 66-300 Międzyrzecz, ul. Spokojna 6,
numer konta: 37836700000021890080000001

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszej świetlicy.
Nawiążemy kontakt z podobnymi świetlicami w celu wymiany doświadczeń.
Nasz adres:

Świetlica "Ciepły Kącik u Jezusa",
66-300 Międzyrzecz, ul. Spokojna 6.

Na zakończenie chcemy podkreślić, że działalność placówki zapewniają wolontariusze. Bez ich codziennej ofiarności, bez współpracy z Urzędem Miejskim, bez życzliwych sponsorów - osób prywatnych i firm, istnienie świetlicy nie byłoby możliwe.

Wszystkim naszym dobroczyńcom składamy serdeczne podziękowania. Szczególne wyrazy wdzięczności przekazujemy panu Romanowi Strzelczykowi (firma INSTALKO), panu Jackowi Bełzowi (firma DUET), panu Leszkowi Wesołemu (INTERMARCHE), panu Czesławowi Dworczakowi, panu Kazimierzowi Pawliszakowi, panu Wiesławowi Salejowi.

Jest takie miejsce

Od ponad sześciu lat w Międzyrzeczu jest takie jedno niepowtarzalne miejsce, do którego od poniedziałku do piątku przychodzi liczne grono dzieci i młodzieży. Jest to świetlica profilaktyczno - wychowawcza „Ciepły kącik u Jezusa” przy parafii św. Jana Chrzciciela. Opiekę nad nią sprawuje Parafialny Zespół Caritas. Od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 - 18:00 czekają na swoich podopiecznych opiekunki i wolontariusze. Nazwa świetlicy rozpoczyna się od słowa „ciepły”. Jest to chyba magiczne słowo, gdyż każdego dnia w atmosferze ciepła przebywają ze sobą sześciolatkowi, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.

Rocznica: 10 stycznia 2006 roku obchodziliśmy 6 rocznicę powstania świetlicy. Uroczystość tą swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: burmistrz - p. Tadeusz Dubicki, przewodniczący Rady Miejskiej - p. Bogusław Czop, oraz p. Maciej Kubowicz, który zajmuje się sprawami przeciwdziałania patologiom i opieką społeczną. Rolę gospodarza pełnił ks. Marek Walczak. Spotkanie z tak ważnymi postaciami wywarło ogromne wrażenie na naszych podopiecznych. Ogromnie cieszymy się, że mamy tylu sprzymierzeńców i sympatyków świetlicy. Dzięki podejmowanym przez nich decyzjom dysponujemy środkami na dożywianie i zakup materiałów edukacyjnych.

Na co dzień najmłodsi uczestnicy zajęć bawią się, grają w gry planszowe i sportowe, wykonują różnorodne prace plastyczne. Starsze dzieci przede wszystkim odrabiają zadania domowe z różnych przedmiotów. Młodzież ma możliwość korzystania z dość bogatego zbioru leksykonów, encyklopedii, słowników i lektur szkolnych. Jednak do rozwiązania wielu zadań, a w szczególności z matematyki, niezbędna jest pomoc opiekunów. Po wzmożonej i niełatwej pracy szkolnej nadszedł koniec pierwszego semestru, a z nim czas upragnionych ferii zimowych. Program opracowaliśmy tak, aby każdy dzień zawierał w sobie coś ciekawego i jednocześnie edukacyjnego. 15 lutego 2006 roku wraz z bliźniaczą świetlicą „Młodzi a Arki Przyszłości” zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół Ekonomicznych na imprezę sportowo - edukacyjną „Bezpieczne ferie na sportowo”. Organizatorem dnia była nauczycielka ZSE - p. Magdalena Czyż. W następnym dniu gościliśmy na „Arce”, tzn. u „Młodych z Arki Przyszłości”. Młodzież i nasi podopieczni bawili się biorąc udział w konkursie na najbardziej oryginalną fryzurę i karnawałowy makijaż. 17 lutego panie: Małgorzata Bukowska i Ewa Wąsiel powitały nas w Bibliotece Klubu Garnizonowego. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, a skończyło na konkursach z nagrodami. Również dzięki uprzejmości Klubu Garnizonowego, 21 lutego wzięliśmy udział w interaktywnym przedstawieniu Wars i Sawa. Interesującym i pouczającym wydarzeniem była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji. Nasze pociechy zapoznały się z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy policji. Szczególną atrakcją była możliwość wejścia do policyjnych pojazdów i wykonanie odcisków linii papilarnych. Tego samego dnia zwiedzaliśmy międzyrzeckie muzeum. Historię Ziemi Międzyrzeckiej i okolic opowiedziała p. Mirosława Jakubaszek.

We czwartek, 22 lutego uczestnicy obu świetlic wyjechali na całodzienną wycieczkę do Gorzowa. Przez dwie godziny korzystaliśmy z uroków basenu. Następnie dotarliśmy pod pomnik Jana Pawła II, gdzie pomodliliśmy się w intencji wielkiego Polaka i zapaliliśmy symboliczny znicz. Będąc w gorzowskiej katedrze zapoznaliśmy się z jej historią. Ferie zakończyliśmy wspólnym balem karnawałowym. Do tego, aby ten czas mógł być tak urozmaicony i atrakcyjny, przyczynili się przyjaciele dzieci i ludzie o otwartych sercach. Sercach wrażliwych na to, aby każde dziecko miało możliwość ciekawego i bezpiecznego wypoczynku. Wychowankowie świetlicy powrócili do codziennych szkolnych obowiązków. Nie jest łatwo być uczniem, dlatego staramy się pomóc każdemu potrzebującemu młodemu człowiekowi. Motywujemy ich do wytrwałej i systematycznej pracy. Ogromnie cieszymy się, że jest w naszym mieście takie miejsce, do którego może przyjść każde dziecko. Takie miejsce, w którym to dziecko zostanie otoczone ciepłem i opieką.

Mamy 10 lat

Dzień 9 lutego 2010 r. był dniem szczególnym dla wychowanków i opiekunów świetlicy „Ciepły Kącik u Jezusa”. Tego dnia obchodziliśmy 10 rocznicę powstania placówki.

Przygotowania do tej uroczystości trwały od kilku tygodni: dzieci wykonywały prace plastyczne na konkurs „10 lat Ciepłego Kącika u Jezusa”, ćwiczyły piosenki wybrane na tę okazję, pomagały w tworzeniu listy gości i dostarczeniu im zaproszeń, bardzo aktywnie uczestniczyły w generalnych porządkach.

9 lutego wszystko było zapięte na ostatni guzik. O godz.16:30 w świetlicy zgromadzili się wychowankowie i opiekunowie świetlicy oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, którą poprowadził ksiądz proboszcz Marek Walczak.

Następnie prowadząca spotkanie Iwona Kryśkiewicz serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych oraz przedstawiła przybyłych gości.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas:

  • Ks. Marek Walczak - nasz proboszcz i przewodniczący PZCaritas.
  • Pan Remigiusz Lorenz - wicestarosta.
  • Pani Zofia Plewa - Przewodnicząca Rady Powiatu.
  • Pani Anna Wasiluk - pracownik starostwa powiatowego (Wydział Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji).
  • Pani Jolanta Papież - pracownik Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.
  • Pan Mateusz Szymański - pracownik Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.
  • Pani Jolanta Maćkowiak - założyciel świetlicy.
  • Pani Wioletta Dzik - kierownik Klubu Młodzieżowego „Młodzi z Arki Przyszłości”.
  • Przyjaciele, sympatycy, sponsorzy: pani Anna Janik, pani Teresa Chamienia, pani Małgorzata Stepczyńska, pan Roman Strzelczyk, pan Emil Stankiewicz.
  • Byli wolontariusze: pani Janina Kobierska, pani Krystyna Kubiak, pani Iwona Jackowska.

Po przedstawieniu wszystkich gości o zabranie głosu została poproszona pani Jola Maćkowiak, która z wielkim wzruszeniem opowiedziała o tym, jak zrodził się pomysł utworzenia świetlicy i o jej trudnych początkach. Tę wypowiedź uzupełniła pani Barbara Butkiewicz, która razem z panią Jolą tworzyła świetlicę i pracuje w niej do dziś.

Następnie w krótkim programie artystycznym zaprezentowali się podopieczni naszej świetlicy. Zaśpiewali oni piosenki mówiące o rodzinie, przyjaźni, szacunku, równości, o wartościach ważnych w życiu każdego człowieka.

Po wysłuchaniu piosenek Ewa Jasiówka i Iwona Kryśkiewicz krótko opowiedziały jak funkcjonuje świetlica dzisiaj, co ma do zaoferowania swoim wychowankom oraz o sukcesach swoich podopiecznych. Zaznaczyły, że wszystkie ważne wydarzenia z życia świetlicy przedstawione są w świetlicowej kronice. Zachęciły gości do jej obejrzenia i złożenia pamiątkowych wpisów.

Z kolei serdeczne życzenia i listy gratulacyjne z okazji dziesięciolecia na ręce Ewy Jasiówki - kierownika świetlicy przekazali starosta R. Lorenz, Przewodnicząca Rady Powiatu Z. Plewa, przedstawiciel Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej M. Szymański oraz W. Dzik - kierownik klubu młodzieżowego. Dzieci natomiast otrzymały wielką torbę cukierków oraz wspaniałą, ilustrowaną encyklopedię.

Na zakończenie części oficjalnej założyciele świetlicy p. Jola Maćkowiak, p. Basia Butkiewicz i ksiądz Marek Walczak zostali poproszeni o sprawiedliwe podzielenie „urodzinowego” tortu.

Nadszedł czas na poczęstunek i swobodne rozmowy. W miłej, serdecznej atmosferze czas szybko minął i trzeba było się pożegnać, do następnego spotkania, do kolejnej rocznicy.

W pamięci wychowanków i opiekunów na długo pozostaną ciepłe, życzliwe słowa naszych gości. Wspaniałą pamiątką będą zdjęcia dokumentujące to ważne, wzruszające spotkanie.

Opiekunowie świetlicy "Ciepły Kącik u Jezusa" składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy umożliwiają codzienne funkcjonowanie świetlicy:

  • Gminie Międzyrzecz,
  • Starostwu Powiatowemu,
  • Parafialnemu Zespołowi Caritas przy parafii św. Jana Chrzciciela,
  • Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej,
  • Indywidualnym darczyńcom, sponsorom, przyjaciołom świetlicy.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!