8. Festyn Rodzinny

Autor Teresa Flisikowska 23.06.2013 r.

W dniu 23.06.2013 r. odbył się w parku przy naszej parafii ósmy FESTYN RODZINNY. Główna organizatorka - p. Teresa Chamienia zapewniła parafianom i nie tylko świetną zabawę... i bardzo dużo atrakcji..., każdy i ten duży, i ten mały mógł znaleźć coś dla siebie. I tak m.in. można było wziąć udział w warsztatach na wykonanie najładniejszego wianka..., trwała akcja dzieci-dzieciom..., kolejna akcja to „Doktor Ząbek” - z ciekawymi nagrodami..., Skrzynia Skarbów..., Koło Fortuny...

No i oczywiście jak to na festynach bywa nie mogło zabraknąć: kawy, herbaty, pysznego ciasta upieczonego przez parafianki, pierogów - w tym roku po raz pierwszy, grochówki, waty cukrowej, smalcu i ogórka małosolnego...itp.

Czas wspólnego niedzielnego wypoczynku uatrakcyjniły występy dzieci z przedszkola „Jutrzenka”, grup tanecznych: „Trans”, „Rytmix”, Studia tańca „Gold”, usłyszeliśmy Harcerski Zespół Wokalny „Płomienie”, Zespół dziecięcy „Marysieńki” z Pszczewa, laureatów I Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Religijnej, a także zaprezentowały się osoby dorosłe: Ochotnicza Straż Pożarna, Chór „Echo”, Międzyrzecki Chór Kameralny, Zespół „Werwa”.

Hitem wieczoru był występ Kapeli Koźlarskiej z Dąbrówki.

Pomiędzy występami odbywały się losowania, aukcje, emocje sięgnęły zenitu podczas losowania nagrody głównej, którą była pralka automatyczna i tegorocznym szczęśliwcem okazał się numer 61!!!!!!

Było super... czas przyjemnie spędzony, a ten kto nie był niech żałuje i już się szykuje do udziału za rok...

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...