Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Autor Michał Gnybek 18.03.2018 r.

EDK 2017

EDK 2017 - wyruszam z Gorzowa...

Wielki Post trwa. Wielu z nas myśli o jego jak najgłębszym przeżywaniu. Szukamy rozmaitych form pokutnych, które mogą pomóc nam w przeżywaniu tajemnicy zbawienia. Uczestniczymy w nabożeństwach pokutnych, drodze krzyżowej oraz gorzkich żalach, odmawiamy sobie przyjemności, wypełniamy czas modlitwą i postem, praktykujemy jałmużnę. Tak jak w wielu aspektach naszego życia i tu może grozić nam swoista rutyna... Mimo to staramy się szukać takich form postaw postnych, aby ten czas nie był stracony.

EDK 2017

EDK 2017 - stacja gdzieś pośród lasów i bagien...

Pragnę zachęcić Cię - Drogi Czytelniku - do uczestnictwa w przedsięwzięciu, które z pewnością uczyni Twój post czasem wyjątkowym, które może być - nawet - ważnym, przełomowym wydarzeniem w Twoim życiu. Pragnę zachęcić Cię do uczestnictwa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (EDK)! EDK to niesamowita forma nabożeństwa drogi krzyżowej: odbywa się w nocy, wymaga od uczestnika przejścia w milczeniu, samotnie co najmniej 40 kilometrów. Kolejne czternaście stacji wypełniają specjalnie na tą okazję napisane rozważania. Wysiłek, modlitwa i refleksja sprawiają, że z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wraca się odmienionym.

EDK 2017

EDK 2017 - nad ranem, okolice Chełmska...

Osobiście uczestniczyłem w dwóch organizowanych na terenie naszej diecezji EDK: z Zielonej Góry do Świebodzina oraz z Gorzowa Wlkp. do Rokitna. Oba zmagania były dla mnie ważnymi przystankami w życiu i pozwoliły mi poddać je głębokiej refleksji, a przede wszystkim spotkać osobiście Pana Jezusa. Stąd i w tym roku EDK stał się podstawowym elementem mojego przeżywania Wielkiego Postu. Co intrygujące obecnie została zorganizowana trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Międzyrzeczu. Jej początek i koniec będzie miał miejsce w Sanktuarium Świętych Pierwszych Męczenników Polski, a trasa będzie przebiegać pośród okolicznych pól i lasów, fragmentami przez tereny podmokłe.

EDK 2017

EDK 2017 - cel tuż, tuż...

EDK skierowana jest do każdego dorosłego (małoletni uczestnicy muszą posiadać pisemną zgodę rodzica oraz opiekę dorosłej osoby!). Jako mieszkaniec naszych międzyrzeckich parafii będziesz miał w tym roku niebywałą okazję by poznać i doświadczyć idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej! Gorąco zachęcam Cię do wzięcia udziału - to doświadczenie odmienia życie! Poniżej kilka przydatnych linków:

EDK 2017

EDK 2017 - tamtego dnia to był dla mnie najpiękniejszy widok!!!

Oficjalna strona Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Tu możesz zapisać się na EDK w Międzyrzeczu

Fanpage międzyrzeckiej EDK

Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie!

Rekolekcje wielkopostne
- zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 28.02.2018 r.

Dowiedz się więcej...

Zapraszamy na KURS FILIP!

Autor ks. proboszcz 14.01.2018 r.

Zapraszamy na koncert kolęd!

Autor ks. proboszcz 10.01.2018 r.

Życzenia!

Autor ks. proboszcz 25.12.2017 r.

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!